Ameryka Południowa » Paragwaj
PARAGWAJ

Waluta: guarani (PYG), 1 PYG = 100 centavo;
Języki urzędowe: hiszpański, guarani
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
PRZEPISY CELNE.
Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia przy wwozie i wywozie broni, leków oraz gatunków chronionych flory i fauny. Można wwozić gotówkę w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartość w innych walutach. Na wwóz większych kwot należy uprzednio otrzymać zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych.PRZEPISY PRAWNE.
Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.MELDUNEK.
Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.UBEZPIECZENIE.
Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych zagranicznych firm ubezpieczeniowych, operujących na terenie tego kraju.SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.
Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio 30–40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100–150 USD za dobę. Z uwagi na złą jakość wody w wodociągach, zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu uprawnia do wynajęcia pojazdu i poruszania się nim w okresie do 30 dni. Stan techniczny głównych dróg krajowych jest dobry.BEZPIECZEŃSTWO.
Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej nie obnosić się z drogimi strojami lub innymi wartościowymi rzeczami. Nie zaleca się spacerów w biednych dzielnicach, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Obowiązkowo trzeba stale mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport). Warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.RELIGIA, OBYCZAJE.
Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego (96%).ŚWIĘTA.
Dni świąteczne i wolne od pracy: Nowy Rok, 3 lutego – św. Blasa, patrona Paragwaju, 1 marca – Święto Bohaterów, Wielki Piątek*, Wielkanoc*, 1 maja – Święto Pracy, kwiecień, maj – Święto Wniebowstąpienia*, 14–15 maja – Święto Niepodległości, maj, czerwiec – Boże Ciało*, 12 czerwca – Pokój z Chaco, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 25 sierpnia – Święto Konstytucji, 29 września – Bitwa pod Boquerón, 12 października – Święto Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.*święto ruchome
PRZYDATNE INFORMACJE:
- Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy – od 7.00 do 13.00 (poniedziałek–piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty), sklepy – od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek–piątek) i od 8.00 do 11.30 (soboty), banki – od 8.45 do 12.15 (poniedziałek–piątek).
- Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 00 595 – Paragwaj, 00595 21 – Asunción.