Ameryka Południowa » Wenezuela
WENEZUELA
_svg.png)
Waluta: bolivar fuerte (VEF);
Język urzędowy: hiszpański
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
PRZEPISY CELNE.
Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu „deklaracja celna”, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.RZEPISY PRAWNE.
Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji – jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi przepadkiem walut i (zależnie od ich wartości) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia narkotyków i substancji odurzających. Za jego złamanie kodeks karny przewiduje kary od 8 do 16 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.MELDUNEK.
Istnieje obowiązek meldunkowy (w hotelu wypełnia się odpowiedni formularz).UBEZPIECZENIA.
Uznawane są tylko ubezpieczenia renomowanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.
Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dengue (odstraszacze komarów). Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne przy wjeździe z terytorium Wenezueli do Brazylii. Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym – 400–550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.PODRÓŻOWANIE PO KRAJU.
Nie ma ograniczeń, jednak zawsze trzeba mieć przy sobie paszport.BEZPIECZEŃSTWO.
Występuje tu duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Należy unikać odwiedzania centrum Caracas po zmierzchu. Ze względu na rosnące zagrożenie przestępczością w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita) należy unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.). Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.ŚWIĘTA.
Nowy Rok, Karnawał (święto ruchome), Wielki Czwartek i Wielki Piątek (święto ruchome), 19 kwietnia – Deklaracja Niepodległości, 1 Maja – Święto Pracy, 24 czerwca – Rocznica bitwy pod Carabobo, 5 lipca – Dzień Niepodległości, 24 lipca – rocznica urodzin Simóna Bolívara, 12 października – Dzień Indiańskiego Oporu, 25 grudnia – Boże Narodzenie.